Whatsapp x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız

Selimiye'de Mavi tur ile kendinizi Hayatın Mavisine bırakın!

Selimiye Muğla’nın Marmaris ilçesine bağlı, şık ve bir o kadar tarihi bir tatil beldesidir.

Son zamanlarda Mavi Tur yolculuklarının yapılmasıyla birlikte yıldızı daha da çok parlayan Selimiye, ilçe merkezine 45 km. uzaklıkta yer almaktadır. Doğanın tüm tonlarının hakim olduğu, mavinin turkuaza boyandığı ve ağaçların yeşilin her tonuna sahiplik etmesi Selimiye’yi büyüleyici bir güzelliğe sahip kılıyor.

Halkı balıkçılıkla uğraşan Selimiye’de aynı zamanda Türkiye’nin en büyük yat limanlarından biri olan Sığliman Koyu yer almaktadır. 

Koyları, sahilleri, tarihi yerleri ve tarihi kalıntılarıyla Mavi Yolculuk rotalarının en güzel noktalarından biri olan Selimiye’de görülebilecek pek çok yer vardır. özellikle de deniz keyfini yaşamak isteyenler için ideal bir yer olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Gökova, Söğüt, Marmaris ,Taşlıca, Turgut, Şelale, Bayır gibi doğal güzelliklere hakim noktalarında zaman geçirebilirsiniz.

Turizm dünyasınca bilinen ve hareketliliğiyle ön plana çıkan bir tatil beldesi olduğundan Selimiye’de alışveriş yapma, hediyelik eşya alma veya kafeteryalarda zaman geçirme olanakları yer almaktadır. 

Devamı

Selimiye için kiralanabilir ( 0 Tekne )

Selimiye: Ulaşım Bilgileri

Selimiye’ye ulaşmak için kullanabileceğiniz iki alternatif yöntem bulunmaktadır. Birincisi otobüs ile ulaşmak ki Türkiye’nin hemen hemen her yerinden Marmaris’e sefer düzenleyen biletbayi.com'da  otobüs firmaları bulunmaktadır. Marmaris’e geldikten sonra Otobus veya taxi  servisleri ya da özel servis araçlarıyla Selimiye Köyü’ne ulaşabilirsiniz.

Bir diğer seçenek ise Selimiye’ye 150 km. uzaklıkta yer alan Dalaman Havalimanı’dır. Buraya gelerek de yine köye ulaşabilirsiniz.

Selimiye: Tarihi

Hisarönü Körfezi'nin incilerinden biri olarak anılan Selimiye Köyü, Antikçağdan kalan bir yerleşim yeridir. Tarihi kaynaklarda köyün önceki ismi “Hydas” olarak geçmektedir. Bu dönemden sonra köyün egemenliği başkalarının eline geçince köyün ismi “Losta” olarak değiştirilmiştir. Gün batımı burada dağların arasında kaybolur bu neden bu köye “Kızılköy” adı verildiği de bilinmektedir.

Arkaik dönemlerinden kalma kalıntılara ev sahipliği yapan Selimiye Köyü civarında üç tane kale kalıntısı bulunmaktadır. Bunlardan biri Selimiye'nin en yüksek tepesinde, diğeri Sarıkaya tepesinde, sonuncusu ise Kızılköy Mahallesi'ndeki Aşarkale’de yer almaktadır. 

Selimiye: İklim Bilgileri

Akdeniz ikliminin hakim olduğu Selimiye’de yaz dönemlerinde sıcaklık kış aylarında 11-15, yaz aylarında 27-29 ºC’dir. Bu da Selimiye’nin yılın neredeyse tamamında tatil yapma olanağı sunmaktadır. 

Selimiye: Hangi Sezon Gidilir

Yaz dönemlerinin başlangıcından bitişine kadar Selimiye hareketli zamanlara tanıklık eder. Haziran başı ve Eylül aylarının sonlarına kadar yoğun bir turist kitlesini ağırlayan Selimiye’ye bu dönemlerde gidebilirsiniz. 

Tekne önerisi ister misiniz?