Whatsapp x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız

Ölüdeniz'de Mavi tur ile kendinizi Hayatın Mavisine bırakın!

Tarihi, doğal güzellikleri ve çam ormanlarıyla mistik bir hava sunan Ölüdeniz, Mavi Yolculuk rotalarından en güzel noktadır.

Muğla ilinin Fethiye ilçesine bağlı bir tatil beldesi olan Ölüdeniz, kumsallarıyla ünlü bir yerdir. 2006 %82 oyla “Dünyanın en güzel kumsalı” olarak burası seçilmiştir. Likyalılarda ışık ve güneş diyarı, Ortaçağ'da "Uzak Diyar" olarak adlandırılan Ölüdeniz, turizm dünyasının en çok bilinen ve Türkiye’nin turistik beldelerinden yazlık tatiller için en çok tercih edilen yerlerinden biridir.

Mavi Tur yolculuklarında da bir nokta olan Ölüdeniz, doğal güzellikleri, antik yerleri ve tarihi kalıntılarıyla muhteşem tatil olanağı sunuyor. Mistik güzelliği, kartpostallık alanları ve denizin turkuazı ile hayran kalacağınız bir yerdir. 

Gezileriniz bir yaz tatilinden daha fazlasına sahip olmanızı sağlayacaktır. Sahillerinin berrak suları, kumsallarının beyazlığı ve su sporlarının her türlüsüne yer verilmesi, Ölüdeniz’i cazip kılan yönlerden sadece bazılarıdır.

Gemiler Adası, Araxa, Tlos, Letoon, Pinara Cadianda, Kayaköy, Telmessos Antik Tiyatrosu, Kelebekler Vadisi, Kıdrak, Yakapark ve Göcek gibi güzellikleri tatil günleri boyunca sunan Ölüdeniz, tatilinizin hem tarihi hem doğal hem de eğlenceli geçmesini sağlayacaktır. 

Devamı

Ölüdeniz için kiralanabilir ( 0 Tekne )

Ölüdeniz: Ulaşım Bilgileri

Ölüdeniz, Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlıdır. Bu da ulaşım açısından kolay bir konumda olmasını sağlamaktadır. Uçak ile yolculuk yapanlar, Fethiye Havalimanı’nı ya da Dalaman Havalimanı’nı tercih edebilirler. Türkiye’nin tüm şehirlerinden uçakların sefer düzenledikleri bu iki havalimanından birine giderek, buradan tur firmalarının servis araçlarıyla Ölüdeniz’e ulaşabilirsiniz.

Karayolu ile yolculuk yapanlar için ise daha çok alternatif bulunmaktadır. Muğla merkezine ve Fethiye’ye Türkiye’nin dört bir yanından otobüs seferleri düzenlenmektedir. 

Ölüdeniz: Tarihi

Likyalılar döneminden kalma bir yerleşim yeri olan Ölüdeniz’in tarihinin tam olarak hangi dönemlerden başladığı hakkında net bilgiler bulunmamaktadır. Ancak bununla birlikte, dilden dile dolaşan efsanevi bir hikayesi vardır.

Efsaneye göre, Eski çağlarda buradan geçen gemiler, açıkta demirlenip, içme sularını almak için kıyıya tekne ile çıkıyorlarmış. Yine böyle bir gün, yaşlı bir kaptanın yakışıklı oğlu kıyıya su almak için çıkar ve burada “Belcekız” adındaki ay parçası kızı görür. Kız da oğlana aşık olur ancak, yakışıklı çocuk suyu alıp geri dönmek zorundadır. Çocuk buradan ayrılıp gider, kız ise her gün oğlanın buraya gelmesini dört gözle bekler dururmuş.

Yine böyle bir gidiş-geliş gününde denizde fırtına kopar. Çocuk, babasına burada “korunaklı bir havuz var” dese de baba, oğlunun gönül sevdasını bildiği için bunun sadece kızı görmek için söylendiğini ve daha da kötüsü bir kız uğruna gemiyi batırmak istediğini düşünür. Bu şekilde tartışma alevlenirken, bir yanda da dalgalarla boğuşmaca başlar.

Gemi kayalıklara çarpacakken, baba küreğiyle oğlunun başına vurur ve oğlu denize düşerek boğulur. Belcekız ise beklediği kayalıklarda olan biteni öğrenince sevdiği çocuğun acısına dayanamayarak o da bulunduğu yerden kayalıklardan kendini atarak ölür. Bu olaydan sonra çocuğun düştüğü yere “Ölüdeniz” kızın atladığı kayalıklara ise “Belcekız” adı verilmiştir. 

Ölüdeniz: İklim Bilgileri

Akdeniz ikliminin görüldüğü Ölüdeniz, yazları sıcak ve ılıman bir iklime sahiptir. Kış ayları ise yağışlı geçmektedir. Yıllık ortalama sıcaklığı 17°c olan Ölüdeniz’de yaz aylarında sıcaklık 35-40°c’ye kadar ulaşabilmektedir. 

Ölüdeniz: Hangi Sezon Gidilir

Akdeniz iklimine sahip olan ölüdeniz, yaz aylarında dolup taşar. Mavi Yolculuk turlarının da en çok yapıldığı Haziran-Eylül ayları tatil için en ideal zamanlardır.

Gündüzleri uzun ve sıcak, geceleri ise ılıman bir havada geçmektedir. 

Tekne önerisi ister misiniz?