Whatsapp x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız

Kos Mavi tur ile kendinizi Hayatın Mavisine bırakın!

12 iki Yunan adalarından en büyüklerinden biri olan Kos Adası, tarihi ve doğal güzellikleriyle tatil için tercih edilebilecek en güzel noktalardan biridir.

Mavi Tur yolculukları kapsamında yer alan ve kendine hayran bırakan yönleriyle ilgi gören ada, Osmanlı, Bizans ve Venedik dönemlerine ait görkemli tarihi eserleriyle ve doğanın armağan ettiği saklı cennetiyle hayranlık uyandıran bir yerdir. Denizin mavisi, yeşilin doğası ve huzurun en güzelini sunan Kos, Bodrum’a 8 deniz mili uzaklığında yer almaktadır.


Günübirlik gezintiler ve uzun süreli tatiller için oldukça ideal bir yer olan Kos Adası’nda gezilecek yerler, hayranlık uyandıracak güzelliklere sahiptir. Kos merkezde, adanın gezilecek en önemli yerleri bulunmaktadır. Bu nedenle buraya günlük gelenler, araba kiralamaya gerek kalmadan adanın güzelliklerini inceleyebilirler. Ayrıca yürümek istemeyenler için mini tren ile alternatif bir yolculuk yapma olanağı da Kos Adası’nda bulunmaktadır.


Tıp dünyasında bilinen “Hipokrat Yemini”nin anayurdu Kos Adası’dır. Hipokrat Meydanı’nda yer alan Hipokrat Ağacı, adanın en çok ilgi gören objelerinden biridir. Bu ağacın tarihi bir önemi vardır. kaynaklarda yer alan bilgilere göre, Hipokrat, bu ağacın altında öğrencilerine ders veriyormuş. Ancak bu tezi çürüten bir delilden de söz etmek gerekiyor. Hipokrat’ın yaşadığı dönemler 2400 yıl öncesine dayanırken, ağacın yaşı ise henüz 600’ü bile bulamamış.

Devamı

Kos için kiralanabilir ( 0 Tekne )

Kos: Ulaşım Bilgileri

Yunan adalarından olan KosAdası’na ulaşım için adada bulunan havalimanı kullanılabilmektedir. Ancak Türkiye’den havalimanına direkt uçuşlar bulunmamaktadır. Kos (İstanköy) adasına Atina’dan Aeigan Airlines ile ulaşılabilmektedir. Türkiye’den ulaşmak isteyenler ise Bodrum’dan geçmektir.

Kos: Tarihi

İstanköy “Kos Adası”nda ilk yerleşim, tarih kaynaklarında yer alan bilgilere göre Karyalılardır. M.Ö. 11 yüzyılda adayı Dorlar istila etmişler ve Delian League (Yunan Şehir Devletleri)’ye bağlamışlardır. Ada uzun dönem Dorlar’ın egemenliği altında kalmış, bu dönemde Persler iki defa adayı istila etmek istemişlerse de bunda başarılı olamamışlar. Ada, uzun dönem savaşlara tanıklık etmiş, farklı egemenlikler istila etmeye çalışmışlardır. Dönem dönem başarılsa da II. Dünya savaşından sonra 1945 yılına kadar Almanların elinde kalan Kos Adası, 1947 yılında Yunanistan’a devredilmiştir.

Kos: İklim Bilgileri

Yarı tropik iklime sahip olan Kos Adası, yılın 300 günü güneş görmektedir. Yazları sıcak ve ılıman geçmesine karşın kış ayları yağışlı ve ılımandır. Yılın en soğuk ayları Ocak-Şubat ayları olmasına rağmen bu aylarda sıcaklık 13-14°c arasındadır. Deniz sıcaklığı 20°c dolaylarında seyretmektedir.

Kos: Hangi Sezon Gidilir

Aralık ayında başlayan Mavi Tur rezervasyonları kapsamından yararlanarak Kos (İstanköy) Adası’nda tatil yapabilirsiniz. Yarı tropik bir iklime sahip olan adada, Mayıs ile Ekim ayları arası tatil için en iyi zamanlardır.

Tekne önerisi ister misiniz?