Whatsapp x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız

Datça'da Mavi tur ile kendinizi Hayatın Mavisine bırakın!

Muğla’nın 13 ilçesinden biri olan Datça, doğal güzellikleri, tarihi kalıntıları, denizin mükemmel görünümü ve koylarının güzelliği ile kendinden söz ettiren popüler tatil beldelerinden biridir.

Muğla’nın güzel ve popüler tatil beldelerinden biri olan Datça, yaz tatilcilerinin ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayabilecekleri yerlerden biridir. Kent merkezi, tatil süresi boyunca ihtiyaç duyabileceğiniz her şeye sahiplik etmektedir. Süper marketler, restoranlar, alışveriş merkezleri, kafeteryalar, eğlence mekanları ve daha aklınıza gelebilecek tüm her şeyi Datça’da bulabilirsiniz.

Datça'da Mavi tur yolculukları için ideal bir nokta olan Datça Yarımadası, tüm ihtişam ve güzellikleriyle yaz ayları boyunca yerli ve yabancı tatilcilerin tercih ettikleri noktalardan biridir. Bozdağ, Kalecik Dağı, Karadağ, Emecik Dağı ve Yarık Dağı’nın doğal güzellikleri ile çevrili olan Datça, muazzam manzaralarıyla fotoğraf çekimi yapmak isteyenlerin de gözde tercihlerinden bir yerdir.

Koylarında sunduğu turkuaz mavisi güzellikleri, boyları onlarca metreyi geçen çam ağaçları, geniş yapraklı çınar ağaçları ile bir oksijen deposu niteliğinde olan Datça, hayranlık uyandıran yönleriyle tatil günlerinin mükemmel geçmesini sağlamaktadır. 

Devamı

Datça için kiralanabilir ( 0 Tekne )

Datça: Ulaşım Bilgileri

Datça, Marmaris Adası’nın en uç noktasında yer almaktadır. Akdeniz ile Ege’yi birbirine bağlayan Datça’ya ulaşım için farklı alternatifler değerlendirilebilir. İstanbul, Bodrum ve Ankara havalimanlarından Dalaman Havalimanı’na geçiş yaparak 155 km. uzunluğundaki yolu servis araçlarıyla aşabilirsiniz.

Datça-Muğla arası: 125 km.

Datça-Marmaris arası: 70 km.

Datça-Aydın arası: 220 km. mesafedir. 

Datça: Tarihi

M.Ö. 2000'lere kadar uzan tarihi ile bilinen Datça’nın ilk yerleşimcileri, tarihi kaynaklarda yer alan bilgilere göre Karyalılar’dır. MÖ 1000 yıllarında Trakya üzerinden güneye inerek Yunanistan üzerinden Datça’ya gelen Dorlar dönemi ise Datça’nın en parlak dönemi olarak bilinmektedir.

Kültürel anlamda bu dönemlerde oldukça gelişen bölge, bu dönemden sonra Lidya egemenliği altına girmiş, bir dönem Lidyalılarda kaldıktan sonra egemenlik el değiştirerek Perslere geçmiştir.

Roma ve Bizans egemenlikleri altında kalan Datça, daha sonra Türklerin egemenliği altına girmiştir. 

Datça: İklim Bilgileri

Akdeniz iklimine sahip olan Datça, ılıman iklimi nedeniyle en uzun tatil dönemlerine tanıklık eden bir yapıya sahiptir. Yazları 32 derece, nem oranı ise % 35 - 60 arasında seyrederken, kış aylarında sıcaklık ortalaması 12-14 derece arasında değişmektedir. 

Datça: Hangi Sezon Gidilir

Temmuz sonu ve Eylül ayı başları, Akdeniz sahilleri için tercih edilen en güzel zamanlardır. Bu dönemlerde sıcaklık ortalaması daha düşük olduğu için tatilin daha iyi bir şekilde geçtiği bilinmektedir. Trekking yapmak isteyenler ise yine diğer Akdeniz tatil beldelerinde olduğu gibi Datça’ya Mayıs-Ekim ayları arasında gidebilirler.

Tekne önerisi ister misiniz?