Whatsapp x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız

Dalyan'da Mavi tur ile kendinizi Hayatın Mavisine bırakın!

Köyceğiz gölünü Akdeniz’e birleştiren kanal üzerinde yer alan Dalyan, İztuzu Plajı’na yakın bir konumda yer almaktadır.

İztuzu Plajı, “Doğa Koruma Alanı” olduğundan, Dalyan’ın doğal güzellikleri bakir ve el değmemiş bir güzelliğe sahiplik etmektedir. Bu özelliği Dalyan’ın “Avrupa’nın en güzel açık alanı” olmasını sağlamıştır.

Doğal güzelliklerinin en güzel yönlerinden biri de Caretta caretta kaplumbağalarıdır. İztuzu Plajı’na girdiğinizde kesinlikle bunlara tanıklık edeceksiniz. Turizm bölgelerinden seçkin bir yer olmasından dolayı burada her keseye uygun restoran, kafeterya, eğlence merkezi ve alışveriş merkezi bulmak mümkündür.

Mavi Tur yolculuklarında rehberlerimiz bu konuda sizlere bilgi vereceklerdir. Dalyan’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri de Kaya Mezarlarıdır. Eski inanışa göre, insanların mezarları yerden ne kadar yüksekte olursa tanrıya o kadar yakın olunurdu. Oyuk Mezarlar, Nişler ve Lahitler, yerleri özel olarak seçilmiş Anıt Mezarlar, Dalyan’ı özel kılan farklı yönlerdir. 

Devamı

Dalyan için kiralanabilir ( 0 Tekne )

Dalyan: Ulaşım Bilgileri

Ortaca ilçesine bağlı bir belde olan Dalyan, ulaşım açısından hiçbir sıkıntısı bulunmayan yerlerden biridir. Muğla’ya gelmek için Türkiye’nin dört bir yanından sefer düzenleyen biletbayi.com otobüs firmalarını tercih edebilir ya da hava yolu ile buraya gelmeyi düşünüyorsanız sadece 28 km. uzaklıkta olan Dalaman Havalimanı’nı tercih edebilirsiniz.  

Dalyan: Tarihi

İ.Ö dönemlerinden öncesine kadar uzanan bir tarihe sahip olan Dalyan’dan günümüze kadar pek çok uygarlık gelip geçmiştir. Büyük İskender dönemi, Roma dönemi, Bizanslılar dönemi, Selçuklar ve Osmanlı dönemleri, Dalyan’da izleri görülen dönemlerden bazılarıdır.

Bazı tarihi kalıntıların ise hangi dönemlere ait olduğu bilinmemektedir. Bu da beldenin çok uzun dönemler öncesinden günümüze geldiğini açık bir şekilde göstermektedir. 

Dalyan: İklim Bilgileri

Ege ile Akdeniz’in kucaklaştığı Dalyan’da tipik Akdeniz iklimi hakimdir. Yazları ılık ve serin meltem rüzgarının hakimiyeti altındadır. Kışları ise ılık ve yağışlıdır. Ortalama sıcaklık yaz aylarında 20-40°c arasında değişmektedir. 

Dalyan: Hangi Sezon Gidilir

Akdeniz bölgesi, yaz aylarında hareketli bir o kadar da eğlenceli günlere tanıklık eder. Su sporları, dalışlar ve daha aklınıza gelebilecek birçok etkinliği bu dönemlerde değerlendirebilirsiniz. Haziran ve Eylül ayları arasında geçireceğiniz zamanlar, Dalyan için en ideal zamandır. 

Tekne önerisi ister misiniz?